ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

 Papierosy, e-papierosy – niebezpieczna moda?

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 2017 w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie edukacyjne pod hasłem „Papierosy, e-papierosy – niebezpieczna moda?” dotyczące profilaktyki palenia tytoniu, które prowadziła Agnieszka Pastuszka - asystent ds. PZiOZ. 

Na wstępie przedstawiono ideę Światowego Dnia Rzucania Palenia, uczniowie poznali mechanizm uzależnienia, skład dymu tytoniowego i jego trujące właściwości dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również, że działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne”).  Dużo uwagi poświęcono problemowi palenia e-papierosów, przestrzegano młodzież przed sięganiem po nie starając się przekazać informację, że są one również niebezpieczne dla zdrowia jak zwykłe papierosy i powodują wiele niepożądanych skutków. 

W drugiej części spotkania rozmawiano z uczniami na temat szeroko pojętej profilaktyki uzależnień, zaprezentowano film edukacyjny „Papierosy & e-papierosy” oraz prowadzono dystrybucję materiałów edukacyjnych.