ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2018 „Papierosy, e-papierosy – niebezpieczna moda?”

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 2018 w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach odbył się cykl spotkań edukacyjnych pod hasłem „Papierosy, e-papierosy – niebezpieczna moda?” dotyczących szeroko pojętej profilaktyki palenia tytoniu.

Spotkania prowadzili wspólnie: Agnieszka Pastuszka - asystent ds. PZiOZ, st. sierż. Anna Kroner oraz st. sierż. Emil Jaros z KPP Starachowice.

Na wstępie przedstawiono ideę Światowego Dnia Rzucania Palenia, uczniowie poznali mechanizm uzależnienia, skład dymu tytoniowego i jego trujące właściwości dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również, że działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne”).  Dużo uwagi poświęcono problemowi palenia e-papierosów, przestrzegano młodzież przed sięganiem po nie starając się przekazać informację, że są one również niebezpieczne dla zdrowia jak tradycyjne papierosy i powodują wiele niepożądanych skutków. 

W drugiej części spotkania rozmawiano z uczniami na temat szeroko pojętej profilaktyki uzależnień, zaprezentowano film edukacyjny „Papierosy & e-papierosy”. Funkcjonariusze przypomnieli funkcjonujące akty prawne dotyczące zakazu palenia papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów w miejscach publicznych. Młodzież chętnie zadawała pytania i uczestniczyła w dyskusji.