PAPIEROSY & E-PAPIEROSY - NIEBEZPIECZNA MODA

W Sali konferencyjnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starachowicach odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów z Ośrodka OHP w Starachowicach. Wykład do młodzieży skierowała Pani Ewa Dróżdż – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach, oraz st. sierż. Anna Kroner i st. sierż. Emil Jaros z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach.

Na wstępie nawiązano do obchodzonego niedawno Światowego Dnia Rzucania Palenia, uczniowie poznali mechanizm uzależnienia, skład dymu tytoniowego i jego trujące właściwości dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również, że działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne”).  Dużo uwagi poświęcono problemowi palenia e-papierosów, przestrzegano młodzież przed sięganiem po nie starając się przekazać informację, że są one również niebezpieczne dla zdrowia jak tradycyjne papierosy i powodują wiele niepożądanych skutków. 

W drugiej części spotkania rozmawiano z uczniami na temat szeroko pojętej profilaktyki uzależnień, zaprezentowano film edukacyjny „Papierosy & e-papierosy”. Funkcjonariusze przypomnieli funkcjonujące akty prawne dotyczące zakazu palenia papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów w miejscach publicznych. Młodzież chętnie zadawała pytania i uczestniczyła w dyskusji.