SPOTKANIE EDUKACYJNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W LIPIU

W ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia 2019 w Szkole Podstawowej w Lipiu odbyło się spotkanie edukacyjne pod hasłem „Palenie jest słabe” dotyczące szeroko pojętej profilaktyki palenia tytoniu. Spotkania prowadzili wspólnie: Agnieszka Pastuszka - asystent ds. PZiOZ z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej oraz sierż.sztab. Anna Kroner z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach.

Na wstępie przedstawiono ideę Światowego Dnia Rzucania Palenia, uczniowie poznali mechanizm uzależnienia, skład dymu tytoniowego i jego trujące właściwości dla zdrowia człowieka. Dowiedzieli się również, że działanie substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne”).  

Przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji przypomniała  funkcjonujące akty prawne dotyczące zakazu palenia papierosów tradycyjnych oraz e-papierosów 

w miejscach publicznych. Zwróciła uwagę iż palenie papierosów przez osobę małoletnią według zapisu Ustawy o Nieletnich jest przejawem demoralizacji. Młodzież chętnie odpowiadała na pytania i uczestniczyła w dyskusji. 

Głównym celem spotkania było ukazanie zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów, zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości dymu papierosowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia, a także, co najważniejsze, umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich najbliższych.