NA BAKIER Z JEDZENIEM CZYLI ZABURZENIA ODŻYWIANIA

 

14 marca 2019 w Szkole Podstawowej w Mircu pracownik ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej, na zaproszenie Dyrekcji Szkoły i koordynatora Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” p. Beaty Kowalskiej spotkał się z uczniami klas VI,VII,VII i III klasy gimnazjum.  Spotkanie miało charakter edukacyjny. Pracownik ds. PZiOZ Agnieszka Pastuszka przedstawiła zebranym wykład  multimedialny pod tytułem „Na bakier z jedzenie czyli zaburzenia odżywiania”. Podkreśliła iż odżywianie jest ważną sferą w życiu człowieka. Różnorodne przeżywane przez nas stresy są częstym powodem utraty apetytu, podjadania lub nadmiernego apetytu. Różne choroby somatyczne również bywają związane z jego zaburzeniem.

 Omówiono następujące tematy:

- definicja zdrowia i czynniki warunkujące zdrowie 

- zaburzenia odżywiania w tym – anoreksja - bulimia - otyłość 

Dokonano analizy powikłań medycznych w/w chorób, oraz korzyści zdrowotne płynące z regularnej aktywności fizycznej. Przestrzegano przed sięganiem po środki psychoaktywne, które mają negatywny wpływ na zdrowie młodzieży.

Na zakończenie odniesiono się do zasad racjonalnego odżywiania w oparciu o talerz zdrowia.  Dziewczęta obejrzały film edukacyjny „Anoreksja i bulimia”, który wzbudził wśród nich refleksje dotyczące tego groźnego zjawiska cywilizacyjnego.