PRZYJMUJ ANTYBIOTYKI SKUTECZNIE ŚWIĘTOKRZYSKA KOALICJA SENIORÓW

Dnia 13 listopada 2019r w Klubie Senior + w Mircu na zaproszenie Anny Kawalec, koordynatorki Klubu Senior+ w Mircu przedstawiciele służb pracujących na rzecz poprawy bezpieczeństwa i promowania zdrowego stylu życia przeprowadzili spotkanie edukacyjne skierowane do seniorów. 

W spotkaniu uczestniczyli: Agnieszka Pastuszka asystent do spraw Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starachowicach,sierżant sztabowy Anna Korner i sierżant sztabowy Paweł Kusiak z  Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, młodszy brygadier Marcin Nyga z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, oraz Anna Kłusek, powiatowy rzecznik konsumentów. W spotkaniu uczestniczył także wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, którzy podkreślił wagę poruszanych. Podczas spotkania w Klubie Senior+ poruszonych zostało wiele zagadnień dotyczących szeroko rozumianej profilaktyki oraz bezpieczeństwa. Asystent ds. PZiZO Agnieszka Pastuszka mówiła o zagrożeniu chorobami sezonowymi, zwróciła  szczególną uwagę na zagadnienia dotyczące sposobów zapobiegania zachorowaniom na grypę, podkreślono jak ważne jest : 

• unikanie kontaktu z osobą zarażoną,

• dbanie o swój organizm czyli stosowanie ubioru odpowiedniego do pory roku i warunków pogodowych,

• wietrzenie pomieszczeń,

• przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej - np.: używanie chusteczek higienicznych jednorazowego użycia, częste mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kaszlu, kichania),

• odpowiednie odżywianie - w naszym codziennym jadłospisie nie może zabraknąć surowych warzyw i owoców zawierających dużo witaminy C, która utrudnia przenikanie drobnoustrojów przez błony śluzowe,

• stosowanie szczepionek, które ochronią organizm przed wirusem grypy

W drugiej części spotkania w związku z przypadającym 18 listopada Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach   poruszono temat antybiotykoodporności. Przekonywano seniorów aby nie nadużywali antybiotyków, aby nie stosowali antybiotyku, którego nie przepisał lekarz i aby nie leczyli się samodzielnie. Wykłady wzbogacone były filmami oraz prezentacjami na temat zdrowia i bezpieczeństwa.