ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI PROFILAKTYKI 2018 - RAZEM PRZECIW UZALEŻNIENIOM

Dnia 10 maja 2018 w Sali Konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji odbyła się konferencja dla uczniów ze szkół gimnazjalnych Nr 3 i Nr 4 pod hasłem „RAZEM PRZECIW UZALEŻENIENIOM”. Organizatorem konferencji byli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Edukacji i Profilaktyki w Kielcach.

Tematyka spotkania dotyczyła szeroko pojętej profilaktyki uzależnień (alkohol, papierosy, narkotyki, dopalacze). Dużo uwagi poświęcono uzależnieniom behawioralnym tj. od Internetu, telefonu, gier komputerowych, oraz innym uzależnieniom czynnościowym.

Celem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, z jaką łatwością można popaść w uzależnienia, jakie niebezpieczeństwa niosą one za sobą oraz pokazać jak bardzo trudno jest wyjść z nałogu. Wykłady prowadzili: 

• Łukasz Niewczas - Certyfikowany specjalista terapii uzależnień KB ds. PN, terapeuta młodzieży

• Agnieszka Pastuszka – asystent ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej PSSE Starachowice 

• st. sierżant Anna Kroner – Zespół Profilaktyki Społecznej KPP Starachowice 

 

Na zakończenie zaprezentowano film edukacyjny z serii „Lekcje Przestrogi 2” zatytułowany „www. w sieci… „ , w którym młody człowiek opowiada jak przebiegał u niego proces uzależnienia się od komputera. Film na wielu płaszczyznach ukazał uczestnikom wymiar tego coraz bardziej obecnego wśród młodzieży uzależnienia. 

Podsumowaniem konferencji była dyskusja, w którą bardzo chętnie włączyła się młodzież, wyrażając swoje opinie i zadając wiele pytań.