IV SPORTOWY TURNIEJ PROFILAKTYCZNY O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA STARACHOWICE

 

Za nami IV SPORTOWY TURNIEJ PROFILAKTYCZNY POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA STARACHOWICE  „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ – NIE POZWÓL ODLECIEĆ SWOJEMU SZCZĘŚCIU” promujący profilaktykę uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych w ramach obchodów Świętokrzyskich Dni Profilaktyki 2018. 

Celem turnieju było promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną, zwrócenie uwagi młodzieży na profilaktykę zapobiegania uzależnieniom, promowanie wśród młodzieży zachowań korzystnych dla zdrowia oraz zysków płynących z niepalenia, niepicia i nie używania narkotyków oraz innych środków psychoaktywnych. Przybyłych gości powitali organizatorzy turnieju Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach Ewa Dróżdż oraz Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Aleksy Hamera. Wśród zaproszonych gości był Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Włodzimierz Orkisz, który uroczyście otworzył turniej, podkreślając rolę profilaktyki i  życząc uczestnikom wspaniałej zabawy . 

Rywalizacja toczyła się między młodzieżą z 6 szkół gimnazjalnych tj: Gimnazjum nr

1,2,3,4,Społecznym i Niepublicznym. Sędzią głównym i organizatorem części sportowej był Pan Sławomir Wilk- nauczyciel i trener, który wspólnie w Piotrem Adamusem nauczycielem wf ze Szkoły Podstawowej nr 13  prowadzili  zawody.  Ocenie poddano również hasła dopingujące promujące zdrowy styl życia, przygotowane przez szkoły transparenty i doping drużyn. Zawody wywołały dużo emocji i radości wśród młodzieży,  a komisja konkursowa po burzliwych obradach przyznała: 

I miejsce Gimnazjum nr 4 w Starachowicach  

II miejsce Gimnazjum nr 1 w Starachowicach 

III miejsce Gimnazjum nr 3 w Starachowicach

IV miejsce Gimnazjum Społeczne STO w Starachowicach 

V miejsce Gimnazjum nr 2 w Starachowicach 

VI miejsce Niepubliczne Gimnazjum w Starachowicach

Ponadto podczas turnieju zaprezentowała się grupa artystyczna „Kameleon” z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, oraz Klub Płetwonurków „Kalmar” ze Starachowic. 

Zwycięska szkoła otrzymała puchar ufundowany przez Prezydenta Starachowic Pana Marka Materka, pozostałe placówki biorące udział w turnieju otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyli osobiście: Pani Ewa Skiba Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice oraz Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Włodzimierz Orkisz.   

Dzięki przychylności Pana Prezydenta Marka Materka, który zawsze popiera inicjatywy prozdrowotne Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  mogliśmy zademonstrować   młodzieży inną formę profilaktyki nie tylko spotkania edukacyjne w szkołach, nie tylko wykłady, nie tylko pogadanki ale również profilaktyka poprzez sport i zabawę. Pokazaliśmy, że profilaktyka to działanie, które pomaga  zapobiegać różnym chorobom i uzależnieniom.  

Poprzez nasze wspólne działanie  chcieliśmy uwrażliwić młodych ludzi na fakt, że nałóg ogranicza, pozbawia szans na sukces i własny rozwój. Mamy nadzieję, że czas spędzony na turnieju profilaktycznym nie był  czasem straconym, że młodzież z tego spotkania wyciągnęła wnioski, że można żyć pięknie, być pozytywnie nakręconym bez „wspomagaczy”, być szczęśliwym i mieć wpływ na swoje zdrowie i życie, a to wszystko da się osiągnąć jeśli Ci młodzi ludzie przed którymi całe życie zastosują się do hasła naszego turnieju profilaktycznego  „Zachowaj trzeźwy umysł - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. 

 

Opracował:  Agnieszka Pastuszka 

Asystent ds. Promocji Zdrowia i Oświaty

Zdrowotnej PSSE Starachowice