NIECODZIENNA LEKCJA PROFILAKTYKI NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ

W ramach obchodów Świętokrzyskich Dni Profilaktyki i trwającej kampanii „Dopalacze i narkotyki zabijają” w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się niecodzienna lekcja profilaktyki, w której uczestniczyli: uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2, Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 oraz młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. Organizatorami przedsięwzięcia byli policjanci IPA (International Police Association ) Region Centrum Kielce, Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Starachowicach. 

Na początku spotkania organizatorzy zapoznali  uczniów z założeniami kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, odtworzyli spot filmowy kampanii. Została poruszona tematyka zażywania środków odurzających oraz ich szkodliwości w celu zwiększenia świadomości młodzieży na ten temat. Następnie głos zabrał gość specjalny spotkania – Przemysław, który opowiedział o swoich doświadczeniach życiowych z przeszłości, które krótko opisał słowami „…byłem na krawędzi piekła…”

 Przestrzegał młodzież przed zażywaniem narkotyków, mówił jak wyglądała jego droga wyjścia z uzależniania od substancji psychoaktywnych. W jaki sposób uzależnienie doprowadziło go do życia niezgodnego z prawem. Podzielił się swoimi doświadczeniami z czasu gdy odbywał bezwzględną karę pozbawiania wolności za narkotyki. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści osoby, która dała świadectwo swoich doświadczeń życiowych, jednocześnie przestrzegała ich przed zażywaniem narkotyków, dopalaczy, mówiła o ich szkodliwym wpływie na zdrowie i życie a także uświadamiała jakie mogą być konsekwencje prawne posiadania tego rodzaju substancji.

 Na zakończenie spotkania młodzież dała wyraz uznania dla Przemysława i inicjatorów spotkania głośnymi brawami. Ta wartościowa lekcja profilaktyki na długo zostanie w pamięci zarówno młodzieży, nauczycieli jak i nas organizatorów.