OGOLNOPOLSKI DZIEŃ SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach informuje, iż na dzień 07.12.2018 r. przypadają obchody Ogólnopolskiego Dnia Szczepień Ochronnych. Najważniejszym celem tej akcji jest podkreślenie znaczenia szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych, aby chronić społeczeństwo przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia.

Czytaj więcej...

szczepienia.info

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny z wielką satysfakcją informuje, że od początku września działa nowa, gruntownie odświeżona i uaktualniona odsłona portalu informacyjnego Szczepienia.info: www.szczepienia.info. Naszą misją jest przekazywanie bezstronnych, obiektywnych informacji na temat szczepionek i szczepień. Portal należy do sieci Vaccine Safety Net (VSN) i posiada akredytację WHO jako platforma wiedzy na temat szczepień dla rodziców i osób zainteresowanych tą tematyką. Informacje na portalu są przygotowywane przez ekspertów NIZP-PZH oraz współpracujących lekarzy wakcynologów, w oparciu o aktualne fakty naukowe.

  www.szczepienia.info

ZASZCZEP SIĘ WIEDŹĄ

Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, zaś strachy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem. Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości.

http://zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci/

Opóźniona dostawa szczepionki (odra, świnka, różyczka)

Szanowni Państwo,

      Uprzejmie informuję, że w dniu 15 października 2015 roku wpłynęła do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, za  pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia,  informacja z firmy GSK Commercial Sp. z o.o. o opóżnieniu  planowanej na październik/litsopad 2015 dostawy szczepionki przeciwko odrze, śwince i różycze. Jako powód opóźnienia terminu dostawy Firma wskazała na wydłużony proces zwalniania jakościowego  serii tej szczepionki, a tym samym wydłużenie testów jakościowych, co wpływa bezpośrednio na termin dostawy do Polski. W związku z tym przedmiotowa  dostawa ma zostać zrealizowana w terminie listopad/grudzień bieżącego roku.

     Jednocześnie w informacji wyjaśniającej Firma podkreśla, że szczepionki są preparatami biologicznymi a proces ich produkcji jest bardzo czasochłonny i skomplikowany. Szczepionki przechodzą  setki testów jakości i bezpieczeństwa zanim zostaną udostępnione pacjentom, wobec czego jeśli na jakimkolwiek etapie kontroli pojawią się wątpliwości, badania są powtarzane, co dodatkowo wydłuża czas ich wytwarzania. W zależności od rodzaju szczepionki, jej cykl produkcyjny trwa od pół roku do nawet 2 lat. Dlatego, przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na szczepionki na świecie, mogą wystąpić opóźnienia produkcyjne i trudności w dopasowaniu poziomu dostaw do aktualnych potrzeb w danym kraju.

     Ponadto informuję, że Firma zobowiązała się do dołożenia wszelkich starań, aby  zrealizować  podpisany kontrakt w celu zminimalizowania opóźnień w relizacji szczepień przeciwko odrze śwince i różyczce .