Zalecenie WHO Europa dotyczące podróży na EURO 2012

W dniu 13.03.2012 roku do KPC ds. MPZ wpłynęła aktualna ocena ryzyka ECDC dotycząca wystąpienia ogniska odry na Ukrainie, które obecnie rozprzestrzenia się w zachodniej części kraju, graniczącą z Polską, Węgrami i Słowacją. 

Dotychczas w 2012 roku odnotowano około 4500 przypadków, jednak prawdziwa liczba przypadków może być większa. Przewiduje się, że epidemia może się rozszerzać w sezonie nasilonej transmisji odry w okresie od lutego do czerwca.

 

Osoby niezaszczepione odwiedzające Ukrainę mają podwyższone ryzyko zachorowania na odrę. Ryzyko rozprzestrzeniania się zachorowań będzie jeszcze większe podczas imprez masowych takich jak zbliżające się zawodyEURO 2012. Jest więc istotnym, aby osoby w pełni niezaszczepione czy które nie przechodziły odry poddały się szczepieniu przed planowanym przyjazdem na Ukrainę. Szczepienia takich osób powinny być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami z kraju pochodzenia danej osoby.

 

Z powodu niskiego poziomu zaszczepienia na Ukrainie (56,1% dla pierwszej dawki oraz 40,7% dla drugiej dawki), ryzyko wystąpienia ognisk innych chorób zapobieganych drogą szczepień takich jak różyczka, świnka czy błonica i ich następowego rozprzestrzeniania się na inne kraje europejskie, jest również uznane za podwyższone.

Zaleceniem WHO Europa dotyczącym podróży na EURO 2012, jest zaplanowanie wizyty lekarskiej na 4 do 6 tygodni przed podróżą. Ryzyko zachorowania na odrę czy na inne choroby zapobieganie drogą szczepień pozostaje niskie u osób w pełni zaszczepionych czy u takich które przeszły zachorowanie w przeszłości.